Uobičajene regije na kojima se izvodi hidžama nalaze se na gornjem dijelu leđa. Stoga je neophodno da pacijent skine gornji dio odjeće. Za žene su praktične hirurške kecelje koje se vežu odpozadi. One su sterilizirane i čiste, a istovremeno omogučavaju da na leđima bude oslobođena regija na kojoj će se aplicirati čašice i izvesti hidžama. Otkrivanje samo neophodnog područja uz istovremeno prekrivanje drugih dijelova tijela omogućava da se pacijentica osjeća prijatno.
2. Položaj
Iako se hidžama može izvoditi u sjedećem položaju najbolje je izvoditi u ležećem položaju. Obzirom da se hidžama izvodi na vratu i leđima, za pacijenta je najbolje da legne na stomak. Pod glavu, na mjesto na koje pacijent spušta lice, stavi se jednokratni podmetač. Upijajuća površina tih podmetača je praktična, da upije eventualnu količinu sadržaja koji se prospe prilikom pražnjenja čašica.
Prilikom ležanja potrbuške, tokom tretmana hidžamom, pacijet može okretati glavu udesno i ulijevo, a ruke spuštati uz tijelo ili ih smjesti ispod lica.
3. Aplikacija čašica
Posude za hidžamu – kupice se pod vakumom postave na za to određena mjesta. Nakon što odstoje 5 – 15 minuta, one se skidaju, a koža očisti povidonom. Zatim se na području gdje su postavljene kupice, naprave plitke ogrebotine površnog sloja kože. Kupice se ponovo apliciraju pod vakumom.
4. Dužina trajanja
Postoje individualne razlike u trajenju cjelokupnog tretmana, a one ovise o stanju organizma. Za hidžamu treba odvojiti između 45 i 90 minuta.
5. Neželjeni efekti
Za razliku od lijekova, kod hidžame nisu zabilježeni neželjeni efekti i nus pojave.