Strije su oštečenje vezivnog tkiva nastalo usljed prebrzog rastezanja kože. Možemo reći da su strije neka vrsta ožiljka vezivnog tkiva. Pri naglom rastezanju kože vezivno tkivo se ne može tako brzo prilagoditi i dolazi do njegova oštečenja. Za rszvoj strija je uz genetiku najvažnija brzina rastezanja kože. Što je brže rastezanje kože to je veće oštečenje.
Genetika određuje kvalitetu kože i vezivnog tkiva. Kod pojedinih ljudi vezivno tkivo je slabije kvalitete te je povečana sklonost razvoju strija. Strije tipično nastaju kada dolazi do naglog rasta uz rastezanje kože: pubertet, debljina i trudnoća. Strije nastaju na mjestima najviše izloženim rastezanju i rastu kože: ramena, nadlaktice, grudi, trbuh, bokovi, bedra i zadnjica.
Strije u početku imaju crvenoljubičastu boju i vodoravna su oblika. Kasnije poprimaju bijelu boju. Veličina i širina znatno varira. Mogu biti široke par centimetara, a duge do 20-ak centimetara. Uglavnom su u razini kože, dok nekad znaju biti i ispod razine kože. Najčešće su međusobno paralelne. Crvene strije su pogodne za tretiranje. Tretiranje bijelih strija daje nedovoljne rezultate.
Laser je metoda izbora za smanjivanje strija. Osim što uklanja oštećeni dio kože sa strijama, u narednih šest mjeseci nadomješta novo vezivno tkivo na tom mjestu. Nakon tretmana na tretiranom mjestu zaostaje tamnocrvena boja koja se ljušti kroz 7 do 10 dana te je rezultat vidljiv odmah, a ujedno se i svakim danom poboljšava. Ponekad se tretmanom strije mogu posvijetliti, tj. vrati im se boja, ali nikad potpuno. Nakon tretmana strije budu pliće, uže, manje vidljive i bojom se minimalno razlikuju od okolne kože. Potrebno je od 1 do 6 tretmana.
Takođe tretman izbora je i tehnologija koja radi na principu radio frekfentnih i ultrazvučnih valova kojim se dubina strije smanjuje, a koža zaglađuje.